دسته بندی نشده

مراحل طلاق توافقی؛ از توافق تا اجرا

با افزایش مشکلات زندگی، ظرفیت و طاقت افراد به شدت کاهش یافته است. از این رو اگر مشکلی در زندگی زناشویی خود ببینند که حل نشدنی باشد ترجیح می‌دهند طلاق توافقی بگیرند و بدون فوت وقت از شرایط فعلی خود رها شوند. بسیاری از زوجین به علت ساده‌تر و کم هزینه‌تر بودن این نوع طلاق انتخابش می‌کنند. اما این نوع طلاق هم مانند دیگر انواع طلاق مراحلی دارد که در اینجا به تک‌تک این مراحل می‌پردازیم.

در طلاق توافقی، زن و شوهر اذعان می‌دارند که به این جدایی رضایت دارند. آن‌ها باید در خصوص مسائل فرعی و اصلی رابطه با هم به توافق و سازش رسیده باشند تا حکم طلاق برایشان صادر شود.

مسائلی که زن و مرد قبل از طلاق توافقی باید دربارۀ آن‌ها به مصالحه برسند عبارت‌اند از:

  1. مهریۀ زن؛
  2. نفقۀ ایام عده؛
  3. اجرت المثل؛
  4. حضانت فرزندان و نفقۀ نگهداری از آن‌ها.

زن و مرد باید هر کدام از این مسائل را بررسی کنند و در خصوص آن‌ها با هم به توافق برسند. مثلاً ممکن است زن بخشی از مهریه یا کل آن را ببخشد یا مثلاً دربارۀ حضانت فرزندان با توجه به شرایطشان تصمیم بگیرند.

علت اصلی رواج این نوع طلاق در جامعه این است که مدت زمان کمتری برای صدور حکم طلاق لازم است. در طلاقی که با درخواست یک طرفۀ مرد صورت می‌گیرد یا طلاقی که زن درخواست می‌کند مسیر بسیار سخت و زما‌نبری طی می‌شود تا زن و مرد به مرحلۀ صدور حکم برسند. در حالی که اگر همۀ مسائل از قبل مشخص شده باشد مدت زمان لازم برای صدور حکم طلاق حدود سه ماه خواهد بود.

در واقع طلاق توافقی همان تعبیر عامیانۀ طلاق خلع است. در مادۀ 1146 و 1147 قانون مدنی این نوع طلاق را این‌طور توصیف کرده است که در صورت کراهت زوجه (خلع) یا کراهت هر دوی زوجین (مبارات) برای ادامۀ زندگی مشترک، در صورت تمایل، تکلیف حقوق زوجه از قبیل: مهریه، نفقه، حضانت فرزند، ملاقات فرزند، جهیزیه، اجرت المثل ایام زوجیت مشخص می‌شود و طرفین با توافق برای اصل طلاق توافقی و دیگر مسائل زوجیت اقدام به طلاق می‌کنند.

مراحل طلاق توافقی چیست؟

در صورتی که زن و شوهر اصرار داشته باشند روند طلاق توافقی بسیار سریع انجام شود بهتر است وکیل متخصصی به کار بگیرند تا او مراحل انجام طلاق را تسریع کند. در غیر این صورت اگر خودشان بخواهند روند طلاق را به تنهایی طی کنند یا از وکیل تازه‌کار استفاده کنند عمل طلاق کمی زمان‌بر خواهد بود. البته دربارۀ اینکه در این نوع طلاق حضور دو وکیل ضروری است یا خیر باید گفت که گاهی یکی از طرفین اصرار به گرفتن وکیل دارد و دیگری ترجیح می‌دهد فقط خودش در مراحل طلاق حاضر شود و وکیل نمی‌گیرد.

حال به بررسی مراحل طلاق توافقی می‌پردازیم:

مرحلۀ اول: همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اولین مرحله در طلاق توافقی، به سازش رسیدن زوجین دربارۀ تمامی مسائل مالی زوجه و حضانت فرزند است.

مرحلۀ دوم: در حال حاضر دو روش برای دریافت دادنامۀ طلاق توافقی وجود دارد و انتخاب روش با متقاضی است.

1.در روش اول باید درسامانۀ تصمیم ثبت نام کنند و پس از گذراندن کلاس‌های مشاوره درخواست طلاق دهند. در صورتی که این کلاس‌های مشاوره که مدت زمان هر جلسۀ آن 45 دقیقه است به اتمام برسد و زوجین از تصمیم طلاق خود منصرف نشده باشند، از مرکز مشاوره و غربالگری گواهی عدم انصراف از طلاق دریافت می‌کنند و در دفتر خدمات الکترونیک قضایی درخواست طلاقشان را ثبت می‌کنند. نکتۀ مهم در این روش این است که زوجین چه وکیل داشته باشند چه نداشته باشند حتماً باید در این جلسات شرکت کنند. البته موارد استثنائی وجود دارد که در آن مرکز مشاوره و غربالگری بدون تشکیل جلسه گواهی عدم انصراف از طلاق را امضاء می‌کند.

  1. در روش دوم در تهران و بعضی از شهرای ایران به این صورت است که رأی طلاق توافقی می‌گیرند. وکلای دادگستری معمولاً در این روش از طرف مرد یا زن درخواست طلاق را در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت می‌کنند. در حال حاضر اگر زوجین از این طریق اقدام کنند نیازی به شرکت در جلسات مشاوره و غربالگری ندارند. در این حالت دیگر نیازی به حضور زوجین نیست و طی 10 الی 20 روز کاری رأی اخذ می‌شود. پس از آنکه دادخواست یک طرفه به شعبه دادگاه خانواده ارجاع داده شد، وکلای زوجین (خواهان و خوانده) به دادگاه اعلام توافق می‌کنند. در ابتدای مراجعۀ زوجین وکیل پایه یک توافق‌های آن‌ها را صورتجلسه می‌کند و آن‌ها هم امضاء می‌کنند.

زن و شوهر یکی یکی یا با هم باید در سامانۀ ثنا (سامانۀ ابلاغ الکترونیک قضایی) ثبت نام کنند، دلیل این ثبت نام این است که در آینده دیگر به دارندگان حساب ثنا ابلاغ کاغذی نمی‌شود و دادگاه ابلاغ‌ها را از طریق پیامک و به حساب کاربری شخص ارسال می‌کند.

مرحلۀ سوم: وقتی از طرف دادگاه به زوجین پیامک ارسال شد باید به شعبۀ مربوطه مراجعه کنند. در قانون حمایت خانواده مصوب 1/12/1391 داوری در طلاق حذف شده و مشاوره اجباری شده است. پس از جلسات مشاوره می‌بایست توافق‌نامه به شعبه داده شود. در شعبه همان روز یا بین یک تا دو روز بعد، رأی (گواهی عدم امکان سازش) صادر می‌شود.

مرحلۀ چهارم: ثبت طلاق مرحلۀ بعدی است که در این مرحله هم می‌توانند وکیل بگیرند و خودشان حضور نیابند اما در کل برای ثبت طلاق حتماً حضور خود زوجین یا وکلایشان لازم است. در این مرحله همچنین زوجه باید گواهی عدم بارداری خود را به دفترخانه تحویل دهد.

پس از آنکه دفاتر مربوط به طلاق را امضاء کردند و صیغۀ طلاق جاری شد اصل عقدنامه را به سردفتر تحویل می‌دهند و ایشان شناسنامه‌ها را مهر و امضاء می‌کند و پس از چند روز طلاق نامه تحویل زوجه می‌شود.

نکته: در طلاق توافقی یک وکیل نمی‌تواند همزمان وکالت زن و شوهر را برعهده داشته باشد.

چه مدارکی برای طلاق توافقی لازم است؟

یکی از مدارک لازم برای طلاق توافقی عقدنامه است که اگر در دسترس نباشد زن یا شوهر باید با شناسنامۀ خود به دفترنامه‌ای که در آن عقدشان ثبت شده مراجعه کند و تقاضای اخذ رونوشت عقدنامه کند.

کپی کارت ملی و اصل شناسنامۀ زن و شوهر مدرک بعدی است که اگر یکی از زوجین شناسنامه‌اش در دسترس نباشد می‌تواند از کپی آن در مراحل طلاق توافقی استفاده کند.

در صورتی که مرد یا زن حق طلاق داشته باشد باید اصل آن را با خود به همراه داشته باشد.

نویسنده

admin

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *