7 مرحله طلاق توافقی چگونه است؟

 7 مرحله طلاق توافقی چگونه است؟

یکی از مهمترین معضلات جامعه فعلی کشور ایران عدم تفاهم زوجین و افزایش آمار طلاق می باشد .در بسیاری از اوقات اوضاع خانواده آنچنان ملتهب می گردد که زوجین بدنبال این هستند که  هرچه سریعتر از یکدیگر طلاق بگیرند.

انجام طلاق چنانچه با مخالفت از طرف هر یک از زوجین مواجه شود و یا اینکه در چگونگی آن اختلاف داشته باشند با دشواری های فراوانی همراه است و معمولا چندین سال به طول می انجامد. طلاق توافقی راهی سریع و کم هزینه برای جدایی می باشد.

 تعریف طلاق توافقی:

طلاق توافقی طلاق ای است که هر یک از زن و شوهر در خصوص مسئله اصلی یعنی طلاق و مسائل فرعی آن نظیر مهریه ، حضانت ،جهیزیه و… کاملاً با هم توافق داشته باشند و چنانچه یکی از زوجین در خصوص این مسائل با هم اختلاف شدید داشته باشند و مصالحه نکند امکان انجام طلاق توافقی وجود ندارد.

 

 مراحل طلاق توافقی:

۱ -رضایت زوجین برای جدایی از همدیگر و مصالحه در خصوص مسائل فرعی آن

۲- ثبت دادخواست طلاق :

در صورت مصالحه کامل زن و شوهر، هر یک از زوجین به یکی از دفاتر خدمات قضایی قوه قضاییه مراجعه و دادخواست طلاق توافقی را در سامانه ثنا ثبت می نمایند .سامانه نیز پس از بررسی با ارسال پیامکی زوجین را به یکی ازشعبات دادگاه خانواده معرفی می نماید.

۳- انجام مشاوره:

پس از تشکیل پرونده ، دادگاه ابتدا طرفین را به صلح و سازش دعوت و در این راستا آنان را به مشاوران تخصصی ارجاع می‌دهد تا مورد مشاوره و راهنمایی قرار گیرند( با توجه به رضایت طرفین و اصرار آنها برای طلاق این مرحله نیز سریعا” پشت سر گذاشته می‌شود و گاهاً وکلای طرفین به مشاوران مراجعه نموده و نیازی به حضور زوجین در جلسات مشاوره نیست )

در هر صورت داوران می بایست نتیجه عدم توافق زوجین برای ادامه زندگی را به دادگاه گزارش نمایند.

۴- معرفی زوج به پزشکی قانونی:

این مرحله به دو دلیل انجام می گیرد اولاً پزشکی قانونی عدم باردار بودن زوجه را تایید و به دادگاه گزارش نماید ثانیاً چنانچه زوجه دوشیزه باشد باکره بودن و یا نبودن وی به دادگاه گزارش شود .

5- تعیین تکلیف مسائل فرعی نظیر مهریه ، حضانت ،جهیزیه و غیره و مکتوب نمودن آن :

در این مرحله دادگاه در خصوص مهریه زوجه ، حضانت فرزندان و میزان نفقه آنان و چگونگی پرداخت آن ،جهیزیه و … توافق قبلی زوجین را صورتجلسه نموده و به امضای طرفین میرساند.

۶- مرحله صدور رای توسط دادگاه :

پس از انجام مراحل قبلی دادگاه معمولاً ظرف مدت ده روز کاری رای طلاق را صادر و به طرفین ابلاغ می نماید. البته این رای قابل اعتراض و تجدید نظر خواهی می باشد و در صورت عدم اعتراض طرفین، حکم قطعی صادر میشود.

7- مراجعه به دفترخانه:

پس از صدور رای طلاق زوجه می توانند ظرف مدت سه ماه به همراه یک نفر شاهد به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه نموده تا صیغه طلاق توسط دفتر مذکور جاری شود .

 7 مرحله طلاق توافقی چگونه است؟
7 مرحله طلاق توافقی چگونه است؟

ملاحظات:

الف– پس از جاری شدن صیغه طلاق زوجه باید مدت سه ماه و ده روزعده نگه داردو رعایت این موضوع برای زنان یائسه ضرورتی ندارد.

ب– در صورت تعلل هر یک از طرفین برای حضور در دفترخانه طرف مقابل می تواند با مراجعه به شعبه اجرای احکام موضوع را پیگیری نماید.

مدارک مورد نیاز

زوجین برای اینکه بتوانند طلاق بگیرند باید مدارک زیر را ارائه کنند:

  • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
  • اصل شناسنامه و کپی کارت ملی زوجین
  • گواهی بکارت از پزشکی قانونی
  • توافق نامه مبنی بر توافق زوجین بر سر مهریه

برخی از ملاحظات مهم در طلاق توافقی

۱ -هر یک از زوجین می‌توانند تا قبل از ثبت رسمی طلاق در دفترخانه، از طلاق انصراف دهند .

2- در طلاق توافقی چنانچه حق حضانت به هر یک از زوجین داده شده باشد، فرد نمی تواند اقدامی کند که مانع ملاقات طرف مقابل با فرزندان باشد( خروج فرزند از کشور و یا تغییر محل زندگی بدون اجازه دادگاه ممنوع میباشد )

۳ -در طلاق توافقی در صورت گرفتن وکیل نیاز به حضور فرد در مراحل دادرسی نمی باشد

۴ -توافق نامه ای که برای طلاق توافقی مکتوب و صورتجلسه می گردد چنانچه منجر به ثبت طلاق نگردد اثر حقوقی نداشته و فاقد اعتبار است

۵- پس از ثبت طلاق در صورت عدم نزدیکی زوجین ، هر یک از آنان می توانند با ارائه حکم دادگاه و طلاق نامه به اداره ثبت احوال مراجعه و شناسنامه خود را تعویض نموده و شناسنامه به اصطلاح سفید تحویل بگیرند

 

Leave a Reply