طلاق توافقی چقدر زمان می برد و به چه شکلی است؟

طلاق توافقی چقدر زمان می برد و به چه شکلی است؟

تعریف طلاق توافقی

طلاق توافقی طلاقی است که در آن زوجین قادر به ادامه زندگی مشترک با هم نیستند و با هم توافق می نمایند که مشترکا” دادخواست طلاق توافقی را از طریق سامانه ثنا در دفاتر خدمات  قضایی تقدیمبه دادگاه کنند و به صورت توافقی از همدیگر جدا شوند.

 

در طلاق توافقی همانگونه که از نامش مشخص است همه چیز بر اساس توافق طرفین است یعنی زن و شوهرباید در مورد مسائل مرتبط با طلاق از جمله مهریه ، نفقه همسر، نفقه و حضانت فرزند توافق کنند و قبل از جلسه دادگاه این موارد را تعیین و تکلیف کنند.

 

گروه حقوقی وکیل خانواده


برای مشاوره و راهنمایی در خصوص دعاوی خانواده  کلیک کنید

 

چه تفاوتی میان طلاق توافقی با طلاق های یکطرفه وجود دارد؟

در طلاق توافقی زن و مرد همزمان دادخواست طلاق را ارائه می کنند و هر دو با جدایی موافقند . اما در طلاق یکطرفه یکی از زوجین  با طلاق موافق نیست و دادخواست از طرف یکی از زوجین ارسال می شود. برابر بررسی های بعمل آمده مدت زمان انجام طلاق توافقی نسبت به طلاق یکطرفه بسیار کوتاهتر است.

وکیل در طلاق توافقی چه کمکی می تواند به زوجین بدهد؟

وکیل طلاق توافقی می تواند به چندین روش می توانند به زوجین کمک کند تا آنان تصمیم مناسب تری برای زندگی خود بگیرند.

وکلای مجرب و متخصص در انجام امور تسریع می نمایند و زمان صدور حکم طلاق را بسیار کوتاهتر می نمایند و موکل نیازی به حضور فیزیکی در بسیاری از مراحل طلاق را ندارد و به نیابت از زوجین پیگیر امورات هستند.

 

آیا امکان انجام مراحل طلاق توافقی بدون حضور زوجین میسر است ؟

گاهی اوقات بسیاری از زوجین بدلیل نفرت از همدیگر و یا مشغله کاری… تمایلی برای حضور فیزیکی در مراحل طلاق توافقی ندارند. این افراد در صورت گرفتن وکیل در بسیاری از مراحل قضایی نیاز به حاضر شدن ندارند لیکن در جلسات مشاوره بهزیستی ،غربالگری و دادگاه حتما می بایست زوجین خودشان حضور داشته باشند.(البته دفتر وکالت سایبری با یک روش اختصاصی ومنحصر به فرد به شکلی پرونده را مطرح می نماید که دیگر نیاز به حضور زوجین در جلسات مشاوره بهزیستی نمی باشد)

مراحل طلاق توافقی در زمان عقد به چه صورت می باشد؟

دوران عقد دوره ای است که در آن علیرغم جاری شدن صیغه عقد بین زن و شوهر لیکن آنان به صورت مشترک در یک خانه زندگی نمی‌کنند

طلاق توافقی در دوران عقد تفاوتی با زمان بعد از آن ندارد و تنها تفاوت آن این است که اگر خانم دوشیزه(باکره) باشد و درخواست گرفتن مهریه را داشته باشد، مهریه به صورت نصف به ایشان تعلق می‌گیرد.

تعیین تکلیف مهریه در طلاق توافقی به چه صورتی است؟

مهریه جز مواردی است که می بایست در طلاق توافقی تعیین تکلیف شود. برای انجام طلاق توافقی نیازی به بخشیدن مهریه نیست لیکن برای رضایت شوهر معمولا بانوان بخش عمده ای از مهریه شان را می بخشند.

در هر صورت نحوه پرداخت و یا عدم پرداخت مهریه به توافق زوجین دارد و در موارد متعددی معمولا” زوجه در قبال مهریه خود ملک یا کالایی (خودرو،طلا و یا اشیا با ارزش دیگر) را دریافت نموده است.

نکته:

حتما” آگاهی دارید که به صورت قانونی حق طلاق با  زوج  است و  لیکن چنانچه زوجه بخواهد حق طلاق را داشته باشد یا باید در زمان عقد این وکالت در طلاق را دریافت کند و یا بعد از عقد زن و شوهرش به دفتر خانه اسناد رسمی مراجعه کنند و این وکالت را به زوجه بدهند.

در بسیاری از اوقات زوج راضی به دادن حق طلاق به همسرش نمی‌شود و از خانم می خواهد که در صورت بخشش مهریه ، حق طلاق را به او خواهد داد. برای بخشش مهریه در ازای حق طلاق کافیست خانم و آقا به دفتر اسناد مراجعه و سندی تنظیم نمایند که در آن زوجه مهریه خود را ببخشد و در ازای آن، زوج  حق  طلاق را به خانم بدهد.

در جلسات مشاوره بهزیستی قبل از طلاق توافقی چه مطالبی بیان می شود؟

در جلسات مشاوره معمولا مشاوران سعی دارند با رسیدن به نقاط اشتراک زوجین و ایجاد تفاهم ومهدلی آنان را با تبعات طلاق آشنا نموده و به هدف خود که منصرف نمودن زن و شوهر از طلاق است برسند.

تعداد جلسات مشاوره بهزیستی معمولا 4 الی 6 جلسه است و برای شرکت در این جلسات باید در سامانه مختص به آن ثبت نام نمایید و حضور زوجین بطور همزمان در جلسات الزامی است.

 مراحل طلاق توافقی چگونه است؟
مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

تکلیف حضانت فرزندان  در طلاق توافقی به چه شکل خواهد بود ؟

در خصوص حضانت فرزند یا فرزندان همانند سایر موضوعات زوجین باید توافق قبلی داشته باشند و دادگاه بر اساس توافق آنان مرتب را تنظیم و رای را صادر خواهد کرد لیکن چنانچه زن و شوهر در مورد حضانت فرزندان به توافق خاصی نرسند، دادگاهها حضانت را به همان صورت که قانون مشخص نموده تنظیم  و حکم را صادر می کنند.

نکته:

الف -بر اساس قانون حضانت ، دختر و پسر تا هفت سالگی نزد مادر زندگی خواهند کرد و پس از آن دختر از هفت تا نه و پسر از هفت تا پانزده با پدر خواهند بود.

ب-در صورتیکه فرزند دختر بیش از نه سال و پسر بیش از پانزده سال داشته باشند، نیازی به توافقزوجین  نیست و فرزند انتخاب می کند که با کدام یکی از والدینش زندگی کند.

تکلیف جهیزیه ای که دختر در زمان ازدواج با خودش آورده چه می شود؟

یکی از مهمترین چالش های زوجه حین انجام مراحل طلاق بازگرداندن جهیزیه ای است که قبل از ازودواج توسط خانواده اش با مشقّات فراوان تهیه شده ، می باشد.

قانون استرداد جهیزیه به این شکل است اولا” فاکتور لوازم منزل به نام هر شخصی(زوج یا زوجه) که باشد وسایل برای ایشان است و طرف دیگر حق ندارد که سوءاستفاده‌ای نسبت به این موضوع انجام دهد. ثانیا”اگر لیستی در زمان خرید جهیزیه نوشته شده باشد که می‌توان به آن استناد کرد و استرداد جهیزیه را انجام داد. ثالثا” چنانچه لیستی تهیه نشده باشد و زوجین نیز از ارائه فاکتور عاجز باشند می‌توان از دو شاهد بی طرف برای شهادت استفاده کرد.

نکته:

در استرداد جهیزیها صلح این است یا از کلانتری ماموری بیاورید که وسایل را هنگام خروج از منزل فهرست نمایدو یا اینکه شاهدی از طرف خانواده زوج در محل حاضر باشد.

اجرت المثل چیست و تکلیف آن در طلاق توافقی چه می شود؟

اجرت المثل به هزینه‌ای اطلاق می‌ گردد که به زوجه در ازای انجام مواردی که وظیفه ایشان نبوده و به درخواست زوج انجام داده، تعلق می‌گیرد. در صورتی که طلاق از جانب زوج  باشد اجرت المثل به خانم تعلق می‌گیرد.

فلذا طبق قانون چنانچه طلاق به صورت توافقی باشد اجرت المثل به خانم تعلق نمی‌گیرد مگر اینکه زوجین در این خصوص خودشان با هم توافقی نموده باشند.

نتیجه گیری:

هر چند نمی توان زمان دقیقی را برای انجام فرآیند طلاق توافقی بیان نمود لیکن با توجه به تجارب موجود و پرونده های رسیدگی شده، آنچه که محرز است سیر مراحل انجام امورات در پرونده های طلاق توافقی بسیار سریعتر از طلاق یکطرفه بوده و چنانچه وکیل مجرب و متخصصی پیگیر انجام فرآیند انجام کار باشد ظرف مدت 30 تا 90 روز کاری کلیه مراحل آن به پایان خواهد رسید.

 

 

نوشته های پیشین

 7 مرحله طلاق توافقی چگونه است؟

درخواست طلاق از طرف مرد در 3 مرحله

 

Leave a Reply