طلاق توافقی بدون مشاوره

طلاق توافقی بدون مشاوره

طلاق توافقی چیست؟

در زندگی مشترک گاهی فضای خانه به‌ قدری متشنج می گردد که زوجین به شدت از لحاظ روحی و روانی در فشار قرار می گیرند فلذا با هدف خارج شدن از زیر بار این فشار و با توجه به عدم سازش و تفاهم ، نهایتاً زن و شوهر توافق می‌کنند که به این وضعیت خاتمه دهند.

متاسفانه در عصرحاضر این موضوع به شدت افزایش یافته است.

در طلاق توافقی طرفین پیرامون کلیه موضوعات مرتبط با زندگی مشترک از جمله مهریه ، نفقه ،حضانت، اجرت‌المثل و…به توافق می‌رسند و این موضوع موجب تسریع در روند جاری شدن صیغه طلاق می گردد.

 

مجلس شورای اسلامی با هدف حمایت از کانون خانواده و رسیدگی تخصصی به دعاوی مربوط به خانواده ، در سال ۱۳۹۱ قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن قوه قضاییه موظف شد شعباتی از دادگاه خانواده را در مراکز استانها و شهرستانها ایجاد نماید.

فصل چهارم قانون حمایت از خانواده به بحث طلاق اختصاص یافته است در این فصل تصریح شده است که      محا کم قضایی، بدون انجام فرآیند مشاوره توسط زوجین ، حق صدور رای طلاق را ندارند (ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده)

ملاحظه:

ماده۲۵قانون حمایت از خانواده « درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می ‌ توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند.

در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص ‌ کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می ‌ کند.»

بر اساس رویه جدید چنانچه زوجین قصد داشته باشند به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند بدوا”  باید به سامانه نوبت دهی طلاق مراجعه نمایند و با ثبت اطلاعات خود و دریافت نوبت از مرکز غربالگری در زمان های مشخص شده به مراکز غربالگری یا مراکز مشاوره خانواده مراجعه نمایند.

زوجین پس از حضور در جلسات مشاوره خانواده و انجام مشاوره مشاوره های لازم گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت نمایند.

در گام بعدی زن و شوهر به صورت همزمان به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و تقاضای تقدیم دادخواست طلاق توافقی را می‌نمایند.

 ملاحظه:

همراه داشتن مدارکی همچون شناسنامه ،کارت ملی، عقد نامه ، حین مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ضروری میباشد.

بعد از اینکه زمان حضور در دادگاه از طریق سامانه ثنا و یا پیامک های مرتبط به زن و شوهر اطلاع رسانی شد زوجین یا وکلای آنها با به همراه داشتن مدارک می‌بایست در دادگاه خانواده حضور یابند.

دادگاه خانواده نیز وکلا و یا زوجین را به منظور تحقق دو هدف ، مجدداً به واحد مشاوره که در همان محوطه دادگاه مستقر هستند معرفی می نماید.

 واحد مشاوره دو وظیفه دارد :

وظیفه و اولویت اول واحد مشاوره ، تلاش مجدد برای منصرف نمودن زوجین از تصمیم برای طلاق است در صورت عدم موفقیت در وظیفه اول واحد مشاوره ضمن اظهار نظر مصلحتی در خصوص جدا شدن و یا نشدن زوجین و ذکر دلایل ، توافقنامه ای را نیز در خصوص تعیین تکلیف مهریه، نفقه ،جهیزیه، حضانت و سایر حقوق طرفین تنظیم و نهایتاً تحویل زوجین  و یا وکلای آنها می نماید.

طلاق توافقی بدون مشاوره
طلاق توافقی بدون مشاوره
 در گام بعدی می بایست وضعیت بارداری زوجه مشخص کرد برای این مرحله چند حالت متصور است:

الف – زوج اقرار نماید که باردار نیست که در این صورت گواهی عدم سازش توسط دادگاه صادر می گردد لیکن جاری نمودن صیغه طلاق را منوط به این می نماید که زوجه قبل از مراجعه به دفترخانه به آزمایشگاه مراجعه نماید و گواهی عدم بارداری را به دفترخانه ارائه نماید.

ب – در حالت دوم خانم خانواده قبل از مراجعه به دادگاه راسا” خودش به آزمایشگاه مراجعه نموده وگواهی عدم بارداری را به دادگاه ارائه می نماید که در این صورت گواهی عدم سازش برای زوجین صادر می گردد و با این گواهی نیز دفترخانه صیغه طلاق را جاری می نماید.

ج-  زوجین  هر دو اقرار می نمایند که زوجه باردار است که در این صورت این اقرار در گواهی عدم سازش لحاظ می گردد .

 

گروه حقوقی وکیل خانواده


برای مشاوره و راهنمایی در خصوص دعاوی خانواده  کلیک کنید

 

تبصره:

  • در صورتی که زوجه یائسه باشد نیاز به اقرار عدم بارداری و یا ارائه گواهی عدم بارداری از طرف آزمایشگاه نمی‌باشد.
  • در صورتی که زوجه باکره باشد دادگاه وی را به پزشکی قانونی معرفی می‌نماید تا پزشکی قانونی دوشیزه بودن وی را تایید و برای وی گواهی سلامت بکارت صادر نماید.

نهایتا” پس از طی شدن تمام مراحل فوق و صدورگواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه ،زن و شوهر و یا وکلای آنها می بایست حداکثر ظرف مدت سه ماه به اتفاق به یکی از دفاتر طلاق مراجعه نمایند تا صیغه طلاق برای آنان جاری شود.

برخی ملاحظات مهم:

1-در صورتی که زوجین و یا یکی از آنها در خارج از کشور سکونت داشته باشند آنان می توانند با مراجعه به سفارتخانه و کنسولگری ایران در آن کشور ، مستقیماً به وکیل خود وکالت بدهند و یا اینکه به یکی از دوستان و اقوام خود وکالت دهند و فرد مذکور  بر اساس آن وکالتنامه به وکلای دادگستری مراجعه و برای هر یک از آنان وکیل بگیرد.

2-با توجه به کلیه مراحلی که در بالا ذکر شد زوجین ویا وکلای آنها در زمان مراجعه به دفاتر طلاق برای جاری شدن صیغه طلاق می بایست حتما این مدارک را به همراه داشته باشند:

-شناسنامه و کارت ملی

-عقدنامه

– گواهی عدم بارداری و یا گواهی پزشکی قانونی مبنی بر سلامت بکارت زوجه(حسب مورد)

-نظر مکتوب واحد مشاوره خانواده

-صورتجلسه توافق نامه مبنی بر تعیین تکلیف حقوق و تکالیف زوجین در خصوص مهریه ،نفقه، حضانت و …

– وکالتنامه (در صورت داشتن وکیل)

– ارائه گواهی عدم سازش که توسط دادگاه صادر شده است

 

بیشتر بخوانید:

نوادگان دختر “مستمری پدربزرگ” را دریافت می‌کنند

 

طلاق توافقی چقدر زمان می برد و به چه شکلی است؟

 7 مرحله طلاق توافقی چگونه است؟

 

 

Leave a Reply