نفقه چیست و چگونه میتوان آن را گرفت؟

نفقه طبق تعریف قانون‎گذار در ماده 1107 قانون مدنی عبارت است از همه نیاز‎های متعارف‎ و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت و یا احتیاج به واصطه نقصان یا مرض.

نفقه زن

البته تعریف قانون ایران از نفقه جنبه مثالی دارد و به طور کلی نفقه زن عبارت است از بر‎آورده کردن تمامی نیاز‎های زن که در شان او باشد به وسیله شوهر است.

آیا پرداخت نفقه زن اجباری است؟

مرد موظف است تمامی نیاز‎های زن که در شان او باشد را بر‎آورده کند، به همین دلیل ملاک مهم کارشناس و قاضی برای تعیین نفقه زن توجه به نیاز‎های متعارف زن که در شان او میباشد است.
اما قانون‎گذار پرداخت نفقه را در صورتی اجباری میداند که زن به وظایف زوجیت خود عمل کند. زیرا زن اگر به دلایل نامشروع از ادای وظایف خود در قبال شوهر خود‎داری کند، مستحق دریافت نفقه نخواهد بود.

وظایف زن در قبال شوهر بدین شرح است که زن باید در منزل شوهر زندگی کند و به وظایف زناشویی خود در قبال شوهر عمل کند و همچنین ریاست خانواده به عهده مرد است و باید در راستای این امر عمل کند.

نفقه دادن

زنی که به وظایف خود بدون دلیل قانونی و یا شرعی عمل نکند، از دریافت نفقه محروم میباشد و مرد میتواند نفقه زن را پرداخت نکند. در قانون از زنی که به وظایف خود عمل نکند به عنوان ناشزه یاده شده است.ولی در صورتی که زن به وظایف خود در قبال شوهر عمل کند و شوهر از پرداخت نفقه به زن خود‎داری کند، زن میتواند به دادگاه برود و دادگاه با تعیین میزان نفقه، مرد را محکوم و اجبار به پرداخت نفقه زن میکند. با این حال اگر شوهر پس از حکم دادگاه باز هم نفقه زن را پرداخت نکند و یا از لحاظ مالی توانایی پرداخت نفقه زن را نداشته باشد، زن میتواند به دادگاه برود و این بار دادگاه شوهر را اجبار به طلاق میکند.
در زمان ازدواج موقت، مرد اجباری به پرداخت نفقه زن ندارد و زن نمیتواند ادعای حق کند مگر در صورتی که در هنگام جاری شدن عقد، پرداخت نفقه از سوی مرد شرط شده باشد.

نفقه فرزند چیست و بر عهده چه کسی میباشد؟

1

بر اساس قانون مدنی پرداخت نفقه فرزند به عهده پدر خانواده میباشد و در صورتی که پدر توانایی مالی پرداخت نفقه فرزند خود را نداشته باشد، این به عهده جد پدری فرزند میباشد.

2

در صورت فوت و یا عدم توانایی جد پدری در پرداخت نفقه فرزند نیز، این عمر بر عهده مادر است و درصورت عدم توانایی مادر در پرداخت نفقه فرزند این امر به جد مادری انتقال می‎یابد.

3

همچنین اگر شرایط قانونی نفقه وجود داشته باشد و فرد از پرداخت نفقه فرزند خودداری کند این امر از نظر قانون‎گذار جرم است و منجر به اعمال مجازات برای فرد خواهد شد.

پرداخت نفقه فرزندان بعد از طلاق برعهده چه کسی است؟

یکی از اموری که زوجین پس از طلاق و جدایی باید مشترکا به آن عمل کنند، پرداخت نفقه فرزند مشترک خود پس از طلاق میباشد. که قانون‎گذار شرایط و ضوابط پرداخت نفقه فرزند را در قانون شرح داده است.

وظیفه حضانت و نگهداری فرزند چه جنسیت او پسر و یا چه دختر باشد تا زمان 7 سالگی بر عهده مادر است و مادر باید هزینه‎ و نیاز‎های فرزند مشترک خود را در حد عرف برآورده کند.

پرداخت نفقه به فرزند پسر

پرداخت نفقه فرزند مشترک پس از طلاق اگر جنسیت او پسر باشد، پس از 7 سالگی برعهده پدر میباشد و او باید تا زمان 18 سالگی فرزند پسر خود و تا پایان تحصیلات عالیه هزینه‎ های او را در حد عرف پرداخت کند.

پرداخت نفقه به فرزند دختر

پرداخت نفقه فرزند مشترک پس از طلاق اگر جنسیت او دختر باشد، پس از 7 سالگی و تا زمانی که دختر اقدام به ازدواج نکرده است برعهده پدر است تا در حد عرف هزینه و نیاز‎های او را برآورده کند.

تنظیم دادخواست نفقه چگونه و به چه طریقی انجام میشود؟

زن و یا فرزند مستحق نفقه قبل از هر اقدام در خصوص مطالبه و یا تنظیم دادخواست نفقه بهتر است با مشاورین حقوقی نفقه در ارتباط باشد تا با حقوق کامل خود آشنا شود و درصد موفقیت خود را بداند. از آنجایی که طبق قانون تنظیم دادخواست نفقه و تقدیم آن بر حسب میزان نفقه زوجه میباشد، الزامی است قبل از هرکاری برای آشنا شدن با میزان حقوق خود با وکیل نفقه و یا مشاور حقوقی نفقه در ارتباط باشید.

بهترین مشاور حقوقی نفقه کیست؟

از آنجایی که میزان و قانون جدید نفقه در هر سال متفاوت است، برای آگاهی از جدیدترین میزان حقوق خود الزامی است قبل از هرکاری با بهترین مشاور حقوقی نفقه در ارتباط باشید تا از میزان دقیق حقوق خود مطلع شوید.

مشاور حقوقی آنلاین نفقه میتواند راهی سریع و بسیار آسان برای کمک به شما در اطلاع از میزان دقیق حقوق خود باشد تا قبل از هر اقدام برای کسب حقوق خود بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

درنتیجه دریافت مشاوره حقوقی نفقه میتواند به شما کمک بزرگی برای اطلاع از جدید‎ترین میزان نفقه خود و بهترین روش برای به دست آوردن آن باشد.

دریافت مشاوره از مشاور آنلاین حقوقی نفقه

برای اطلاع از جدیدترین حقوق خود و دریافت مشاوره، میتوانید از مشاوره تلفنی نفقه استفاده کنید. دریافت مشاوره تلفنی میتواند به شما در رابطه با جدیدترین حقوق خود و قانون جدید نفقه اطلاعات کاملی بدهد.

هزینه مشاور حقوقی نفقه میتواند بر حسب تخصص مشاور مربوطه متفاوت باشد، شما برای کسب بهترین تنیجه و بالا بردن درصد موفقیت خود نیاز دارید تا با متخصص ترین مشاورین حقوقی نفقه ارتباط برقرار کنید.

مشاور آنلاین و تلفنی نفقه یکی از راه‎هایی است که میتواند به شما کمکی بزرگی در اقدام برای کسب حقوق خود کند، پس بهتر است در امور حقوقی برای موفقیت از مشاورین حقوقی بهره ببرید.

هزینه وکیل نفقه به چه صورت است؟

هزینه تمامی وکلا بر حسب میزان تخصص و آشنایی آن‎ها با قوانین متفاوت است. برای کسب بهترین نتیجه در هر کاری باید به سراغ متخصصین رفت.

وکیل نفقه کسی است که آشنایی کامل به نحوه تنطیم دادخواست و درخواست نفقه و مراحل قانونی آن دارد و همچنین از جدیدترین قانون جدید نفقه و قوانین مربوطه به آن مطلع است.

دکمه بازگشت به بالا