وکیل حضانت تهران و کرج - موسسه حقوقی وکیل خانواده
معرفی خدمات

وکیل حضانت تهران و کرج

در ابتدای این بحث بهتر است معنای لغوی (حضانت به انگلیسی: custody) را باهم مرور کنیم. حضانت در لغت به معنای نگهداری و پرورش دادن کودک است و در اصطلاح حقوقی عبارت است از نگهداری مادی و معنوی طفل توسط کسانی که قانون مقرر کرده است.

مفهوم حضانت

وقتی طلاق مابین زن و شوهر اتفاق می افتد ٬آینده ی فرزند می تواند به شدت تحت تأثیر قرار بگیرد و به دلیل اهمیت فوق العاده ی این موضوع ٬قانون حضانت فرزند یکی از قوانین مهم مدنی است.

حضانت به معنای مراقبت و نگهداری فرزند است و شامل دو بعد جسمانی و روانی می شود.

وکیل حضانت
وکیل حضانت

حضانت فرزند طبق قانون و بر اساس شرایط و ضوابط معینی به پدر یا مادرش واگذار خواهد شد و دائمی نیست زیرا می تواند طبق حکم دادگاه و یا توافق والدین تغییر کند.

پس در اینجا روشن است که حضانت با ولایت فرق می کند ٬ زیرا ولایت یا همان ولایت قهری در وهله ی اول با پدر است و در صورت نبود پدر با جد پدری خواهد بود بنابراین نه با توافق و نه با حکم دادگاه تغییر نمی کند. ولایت به معنای قدرت و اختیار قانونی جهت اداره ی اموال و امور فرزند است.

وکیل حضانت کیست؟

وکیل حضانت به کسی گفته می شود که با تمام قوانین حقوقی گرفتن حضانت آشنایی داشته باشد و بتواند از طریق وکالت حضانت تمامی مراحل حضانت فرزند را در کمترین زمان ممکن به صورت قانونی اجرا کند.
وکیل حضانت با توجه به اطلاعاتی که دارد می تواند شما را در گرفتن حضانت فرزند کمک کند.

گرفتن حق نگهداری فرزند از دادگاه مانند هر پرونده ی حقوقی دیگری با مراحل پیچیده و مختلفی همراه است.

از آنجایی که قوانین مربوط به حقوق خانواده و حضانت هر روز در حال تغییر است یک وکیل حضانت ٬باید اطلاعات خود را به روز نگه دارد.

مراحل گرفتن وکیل حضانت

والدین برای گرفتن حق حضانت فرزند خود به دفتر وکیل حضانت مراجعه می کنند و وکالت نامه تنظیم می کنند و یا اینکه در ضمن طلاق توافقی یا توافق والدین پس از طلاق ٬ زن یا مرد می تواند برای حضانت فرزندان به دیگری وکالت بلاعزل بدهد.

برای گرفتن حق نگهداری فرزند بهترین راه این است که از وکیل حضانت کمک بگیرید اما بد نیست که هر پدر و مادری اطلاعات اولیه درباره ی حضانت داشته باشد ٬ در چند سطر بعد ما کمی توضیح در اینباره به شما می دهیم:

طبق ماده ۱۱۶ قانون مدنی ٬ فرزند دختر و پسر تا هفت سالگی باید با مادر خود باشند و پس از آن تا رسیدن به سن بلوغ (دختر ۹ سالگی و پسر ۱۵ سالگی) ٬حضانت با پدر خواهد بود. نکته ی بعد این است که در صورت توافق در طلاق توافقی و یا در صورت عدم صلاحیت زوج و اثبات آن می توان حضانت را به مادر داد.

عدم صلاحیت پدر در صورت اعتیاد ٬بیماری های صعب العلاج٬مشکلات اخلاقی و نداشتن شرایط مالی تایید می شود و در این صورت حضانت فرزند پس از ۷ سالگی هم به مادر واگذار می شود.

البته پدر طبق قانون موظف است در صورتی که شرایط مالی داشته باشد ٬در طول مدتی که فرزند تحت حضانت مادر است هزینه های او را تامین و نفقه اش را بپردازد.

وکیل حضانت
وکیل حضانت

پس از سن بلوغ حضانت فرزند با چه کسی است؟

پاسخ وکیل حضانت تهران به این سؤال را باهم می خوانیم:

دختر پس از سن بلوغ  یعنی  ۹ سالگی و پسر پس از ۱۵ سالگی ٬ خودشان می توانند تعیین کنند که با چه کسی زندگی کنند و از حضانت خارج می گردند با این حال پدر موظف به تأمین مخارج زندگی فرزند خواهد بود.

چگونه وکیل حضانت می تواند حضانت را از پدر یا مادر سلب کند؟

اگر یکی از والدینی که حضانت فرزند را بر عهده دارد ٬طبق نظر دادگاه عدم صلاحیتش تأیید شود ٬ حضانت از او سلب می شود.

براساس ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی در صورتی که فرزند تحت حضانت مادر یا پدر در خطر مشکلات مالی و رفاهی٬ مشکلات اخلاقی باشد و سلامت جسم و روحش در معرض خطر قرار بگیرد دادگاه میتواند در مورد حضانت او تجدید نظر کند و حضانتش را سلب کند.

وکیل حضانت با اثبات هر کدام از موارد  زیر می تواند حضانت را از پدر یا مادر سلب کند:

  • بیماری های جسمی صعب العلاج
  • بیماری روانی مخرب
  • رفتار پرخاشگرانه و همراه خشونت و ضرب و شتم فرزند
  • فساد و فحشا
  • اعتیاد به مواد مخدر
  • اعتیاد به الکل
  • اعتیاد به قمار
  • سوء استفاده از فرزند در جهت مشاغل ضد اخلاقی یا قاچاق
  • سوء استفاده از فرزند و استفاده از او در تکدی گری

هر کدام از موارد بالا می تواند توسط یک وکیل با تجربه ی حضانت در دادگاه خانواده تایید و سبب سلب حضانت والدین شود.

وکیل حضانت
وکیل حضانت

در صورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند به عهده ی چه کسی است؟

در صورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند طبق نظر دادگاه خانواده به عهده ی پدر یا مادری که در قید حیات است٬خواهد بود.

در صورتی که هر دو والدین فوت شوند٬حضانت به جد پدری و در صورتی که جد پدری در قید حیات نباشد به نزدیکترین خویشاوند واگذار می شود.

در موارد دیگری که پدر در قید حیات نباشد و مادر هم فاقد صلاحیت نگهداری فرزند باشد ٬ نگهداری طفل بر عهده ی جد پدری خواهد بود.

آیا اگر مادر ازدواج کند٬ حضانت از او سلب می شود؟

وکیل حضانت در پاسخ به این سؤال به شما جواب خواهد داد: بله!

با ازدواج مجدد زن٬ طبق قانون پدر می تواند حضانت را از مادر بگیرد.

قانون جدید حضانت فرزند چیست؟

وکیل حضانت باید از تمام قوانین جدید آگاه باشد تا بتواند مطابق آن بهترین مشاوره حقوقی را به والدینی که به دنبال گرفتن حضانت فرزندشان هستند٬ بدهد.

بهترین وکیل برای حضانت؟

وکالت آنلاین جامع ترین سایت اطلاعات حقوقی کشور می باشد و با توجه به دامنه وسیع مخاطبان و تجربه ی بسیار زیادش می تواند شما را در یافتن بهترین وکیل حضانت تهران و بهترین وکلای حضانت کل کشور راهنمایی کند. شما می توانید با مراجعه به وبسایت وکالت آنلاین برترین وکیل حضانت شهر خود را پیدا کنید.

یک وکیل حضانت خوب و متخصص چه ویژگی هایی دارد؟

به دلیل حساس بودن بیش از حد پرونده های خانواده و به طور خاص حضانت فرزند ٬ یک وکیل برتر و حاذق حضانت باید با آگاهی و تسلط کامل بر قوانین حضانت و داشتن سابقه ی طولانی فعالیت در این زمینه بهترین و کاربردی ترین اطلاعات را در اختیار والدین گذاشته و کمک کند تا دادگاه بهترین نظر را برای حضانت صادر کند.

مسئله ی حضانت از حساس ترین مسائل در حقوق خانواده به شمار می آید که می تواند در آینده ی فرزند شما نقش مهمی داشته باشد.

عدم پذیرفتن حضانت از سوی والدین

وکیل حضانت در پاسخ به این مورد می گوید : حضانت یک تکلیف است و سر باز زدن از آن مجازات دارد . طبق قانون مجازات اسلامی فردی که حضانت طفل به او سپرده شده و او از حضانت فرزندش امتناع می ورزد و وظایف خود را در جهت نگهداری از فرزند انجام نمی دهد٬مجرم شناخته می شود و مجازات کیفری برای او در نظر گرفته شده است.

بنابراین طبق شرع و قانون جمهوری اسلامی ایران حضانت یک تکلیف است که والدین نسبت به فرزند خود دارند و نمی توانند از آن امتناع کنند و عدم انجام وظایف والدین نسبت به فرزند ٬ منجر به سلب حضانت و مجازات کیفری خواهد شد.

شرایط اخذ حضانت

در ابتدای مسیر اخذ حضانت شما باید به وکیل حضانت مراجعه کنید تا از قانون و شرایط حضانت فرزند مطلع شوید.

وکیل حضانت به شما کمک می کند تا شرایط صلاحیت های مرتبط با گرفتن حضانت فرزند را بدانید .با هم بخش هایی از این موارد را می خوانیم:

صلاحیت اخلاقی : یکی از مهم ترین شرایط برای اخذ حضانت داشتن صحت اخلاقی است. عدم سوء پیشینه و نداشتن سوابق کیفری و اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکی و… ٬عدم اشتغال به شغل های خلاف قانون  و…

عاقل بودن: آشکار و بدیهی است که شخص مبتلا به جنون ادواری یا دائمی نمی تواند حضانت فرزند را به عهده بگیرد.

شرایط مالی مناسب ٬ سلامت جسمی و… از دیگر مواردی است که فرد برای اخذ حضانت باید داشته باشد.

گفتنی است که هزینه های حضانت طفل بر عهده ی پدر است اما چنانچه در ضمن سند نکاح توافقی بر خلاف آنچه در قانون آمده است٬ صورت گرفته باشد باید طبق توافق عمل کرد.

برای مثال ممکن است توافق شده باشد که والدین به صورت مشترک هزینه های حضانت طفل را بدهند و یا مادر وظیفه ی تأمین مخارج فرزند را برعهده بگیرد.

حضانت فرزند و خروج از کشور

از وکیل حضانت در این باره سوال کردیم که آیا فردی که حضانت طفل را برعهده دارد می تواند او را از کشور خارج کند؟

در پاسخ به این پرسش وکیل حضانت پاسخ داد: فردی که حضانت طفل را بر عهده دارد  به هیچ وجه نمی تواند او را از کشور خارج کند مگر با اذن و اجازه دادگاه.

حتی در صورتی که ضرورتی برای خروج از کشور وجود داشته باشد هم باید از دادگاه  درخواست خروج از کشور کرد و در صورت تأیید دادگاه٬ قاضی ضمانت لازم را برای بازگرداندن طفل تحت حضانت اخذ می کند.

در صورت داشتن هرگونه پرسش در باب حضانت فرزند می توانید ار طریق راه های ارتباطی موجود با موسسه حقوقی وکیل خانواده تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا