خانواده

جهیزیه را چگونه می توان بعد از طلاق پس گرفت؟

پس گرفتن جهیزیه بعد از طلاق و چگونگی آن سوالی است که بیشتر خانم ها هنگام یا بعد از طلاق دنبال پاسخ آن می گردند.

وکیل خانواده: از مقدمات شروع زندگی مشترک زوجین، تهیه مسکن و اثاث و لوازم مورد نیاز است که طبق آداب و رسوم جاری در کشور تهیه مسکن بر عهده زوج (مرد) و تهیه اسباب و اساس منزل تحت عنوان جهیزیه بر عهده زوجه (زن) می باشد، در ادامه این مقاله نکته های اساسی استرداد جهیزیه توسط وکیل خانواده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در اکثر کشورهای شرقی، تهیه لوازم و اسباب خانه بر عهده خانواده زوجه می باشد . لذا طبق رسوم ایرانی در روزی مشخص خانواده زوجین دور هم گردآمده و در خصوص جهیزیه بحث و مذاکره می نمایند و اغلبا مقرر می گردد که برخی از اقلام سنگین توسط زوج (مرد) خریداری و به زوجه هبه (هدیه) شود و تهیه الباقی جهیزیه بر عهده خانواده زوجه باشد.

در فرهنگ عمید در خصوص معنای لغوی جهیزیه آمده است: «منظور اسباب، رخت، اثاث و چیزهای دیگر که عروس با خود به خانه داماد می برد.»

سیاهه جهیزیه چیست و علت تنظیم آن چه می باشد؟

از جمله رسوم رایج دیگر در خصوص جهیزیه، تهیه سیاهه جهیزیه می باشد. سیاهه جهیزیه یک سندی عادی محسوب که در صورت اختلاف بین زوجین و در دعوای استرداد جهیزیه اهمیت دارد و از مستندات حایز اهمیت در این دعوی می باشد. بدین توضیح که در هنگام تحویل جهیزیه خانواده های زوجین اقدام به تهیه فهرست و لیستی از اقلام جهیزیه می نمایند و تمام اثاث البیت تهیه شده در آن ذکر می گردد.

در اغلب موارد اقلامی که زوج تهیه نموده است نیز در لیست مربوطه و در قالب هبه به زوجه ذکر می شود و به مالکیت زوجه در می آید. در آخر زوجین و خانواده آنها و گاها افراد دیگر حاضر در مجلس اقدام به امضای سیاهه جهیزیه می کنند. این سند نزد خانواده زوجین نگهداری می شود.

اگر سیاهه جهیزیه نداریم چه کنیم؟

حال سوالی که در زمان حاضر مطرح می شود این است که در سال های اخیر بسیاری از خانواده ها؛ رسم سیاهه نویسی را اجرا نکرده و سیاهه ای در دست ندارند ،در مواردی که سیاهه تهیه نشده به معنی عدم امکان اثبات نبوده و زوجه می تواند به استناد لیست تنظیمی و شهادت شهود اقدام به طرح دعوی استرداد جهیزیه نماید.

لیست تنظیمی همچون سیاهه جهیزیه فهرستی از اقلام جهیزیه است که زوجه به خانه زوج آورده است و صرفا امضای زوج در آن درج نیست که به جهت عدم امضای زوج نیازمند تعرفه شهود است. همچنین زوجه در صورت دسترسی می تواند فاکتور اقلام خریداری شده را به مرجع قضایی ارائه کند.

خانواده دختر الزامی برای تهیه جیزیه ندارد!

با توجه به قوانین و شرع الزامی بر تهیه جهیزیه توسط خانواده دختر وجود ندارد و تهیه آن صرفا بر اساس رسم و رسوم جامعه است.

با ذکر روایتی از سیره و سلوک پیامبر اکرم ( ص ) به این سوال و سوالات مشابه پاسخ تفصیلی داده خواهد شد. در روایات آمده است که پیامبر اکرم ص به حضرت علی ع فرمودند زره خود را به بازار برده و بفروشد تا با مبلغ آن جهیزیه ای برای دخترشان حضرت فاطمه س تهیه کنند …

همانگونه که ملاحظه می شود طبق شرع انور اسلام هیچ الزامی بر تهیه جهیزیه بر خانواده زوجه نمی باشد. که این موضوع در قومیت عرب بسیار رعایت می شود.

طبق قانون و شرع تهیه مقدمات تمکین یا در بیان عامه مقدمات شروع زندگی مشترک بر عهده زوج می باشد تا آنجاییکه عدم تهیه مقدمات تمکین از موارد ترک انفاق محسوب و برای آن مجازات تعیین شده است. مطابق ماده 1106 قانون مدنی نفقه در عقد دائم بر عهده زوج بوده و در ماده ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی آمده است: «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.»

آیا زوجه می تواند در هنگام استرداد جهیزیه اقلامی که توسط زوج به جهت استهلاک جایگزین شده است را مطالبه و مسترد کند؟

در برخی از موارد به دلایلی چون گذر زمان برخی از اقلامی که زوجه به عنوان جهیزیه به خانه زوج آورده است مستهلک یا خراب شده و لذا زوج اقدام به خرید کالایی نو و جدید می نماید. در اینگونه موارد کالای تهیه شده جزء اموال مرد به حساب می آید و عملا زوجه نمی تواند آنرا به جای کالای مستهلک خود مطالبه نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا