نفقه

نفقه کودک

شاید برای شما هم سوالات زیر پیش آمده باشد نفقه کودک در زمان حضانت برعهده کیست ؟ آیا اگر پدر در قید حیات نباشد یا توانایی پرذاخت نداشته باشد پرداخت نفقه کودک بر عهده مادر است؟

نفقه در حالیکه والدین باهم و در کنار فرزند هستند یا به هر جهت اعم از متارکه یا قهر و… جدا از هم زندگی میکنند ؟در صورت عدم پرداخت نفقه چه اقدامی میبایست انجام داد؟ عدم پرداخت نفقه جرم است ؟ پرداخت نفقه کودک تا چه سنی است ؟

بر همین اساس  وکلای خانواده سعی دارند در خصوص نفقه کودک  در زمانی که فرزند از پدر و مادر و یا هر دو جدا زندگی نموده ویا اگر یکی یا هرو نفر والدین فوت کنند را بصورت جامعه بررسی نموده و شما را با مواد قانونی و نظریات مشورتی صادره از قوه قضاییه در خصوص نفقه فرزندان را و نحوه اقدامات اگاه  نمایند .

منظور از نفقه کودک چیست

نفقه کودک از جمله حقوقی است که قانون اهمیت ویژه‌ای به آن داده است لذا در این مقاله مواد مربوط به نفقه کودک را بیان نموده و سپس ضمانت اجرای ممانعت از این حق را مورد بررسی قرار می دهیم.

نفقه کودک

نفقه در دوران حضانت

نفقه چیست نفقه کودک شامل مسکن خوراک لباس و نیازهای درمانی می باشد که طبق ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی بر عهده پدر می باشد حال چه   پدر حضانت را بر عهده داشته و یا اینکه بر عهده مادر یا اشخاص دیگری باشد .

در همین ماده اشاره شده که در صورت فوت پدر یا عدم توانایی او در پرداخت نفقه فرزندش این تکلیف به عهده پدربزرگ یا جد یا اجداد پدری می باشد که در صورت عدم توانایی این افراد یا نبود آنها تکلیف پرداخت نفقه بر عهده مادر می باشد.

حال آنکه مادر در قید حیات نباشد و یا اینکه توانایی پرداخت مخارج زندگی فرزند را نداشته باشد مخارج مذکور برعهده اجداد یا جدات مادری و یا جد پدری کودک می باشد

آیا پرداخت نفقه تا زمان رشد می باشد ؟

طبق ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی پرداخت نفقه کودک تا سن رشد نیست بلکه پس از آن هم اگر فرزند منبع مالی نداشته و نتوانست معیشت خود را فراهم کند پدر و اشخاص نام برده در صورت داشتن توانایی مالی ملزم به پرداخت هزینه های فرزند کبیر میباشد.

نفقه فرزند بالای 18 سال

نفقه دختر  : نفقه دختر مادادم تا زمانی که ازدواج کند به او تعلق خواهد گرفت و یا اگر و یا اگر ازدواج کند و مطلقه گردد و یا همسرش فوت کند در صورت نداشتن مستمری  نفقه به او تعلق گرفته و پدر یا افراد نامبرده در مقاله موظف به پرداخت آن میباشد

نفقه پسر :  شرط تعلق گرفتن  نفقه به فرزند پسر بعد از سن بلوغ  این است که درحال تحصیلات عالیه باشد  و یا محجور بوده( با نظر پزشک قانونی )  و با کار کردن نتواند نیازهای معیشتی خود را برطرف نماید .

سوالی که در این بخش مطرح می‌شود این است که آیا مقدار نفقه یک بار توسط دادگاه تعیین می گردد؟ایا با تغییر مقدار نفقه کودک  شرایط و نیاز او ، میتوان تقاضای افزایش میزان نفقه را نمود؟

زمانیکه به درخواست مادر در خصوص فرزندان صغیر یا به درخواست فرزند رشید،حکم به پرداخت نفقه صادر گردد همیشه جای نگرانی است که آیا با گذشت زمان و تغییر شرایط نیز صرفا مبلغ تعیین شده در دادنامه پرداخت می گردد؟

مراجعه کنندگانی داشته ایم که حدود پنج سال و گاها بیشتر طبق دادنامه صادره نفقه دریافت و با افزایش قیمت ها و هزینه های ضروری زندگی،دچار سختی و مشقت شده اند افرادی که متاسفانه از حقوق قانونی خود مطلع نمی باشند.

شایان ذکر است در این موارد و بنا به درخواست ذینفع، مرجع قضایی وارد رسیدگی شده و بنا به ضرورت و اخذ نظر کارشناس اقدام به افزایش مبلغ نفقه می نماید.

مجازات عدم پرداخت نفقه

در صورت عدم پرداخت نفقه کودک توسط پدر یا اشخاص نام برده قانونگذار بین 6ماه تا 2سال حبس در نظر گرفته که در قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۹۱ میزان حداکثر مجاز را 6 ماه  تعیین نموده است. باید دانست که عدم پرداخت نفقه می تواند باعث مجازات حبس گردد که البته جزء جرائم قابل گذشت می باشد .

نحوه اقدام به طرح دعوا  توسط فرزند و یا فردی که نگهداری فرزند را برعهده دارد

در صورتی که به هر دلیلی پدر یا افراد نامبرده که مکلف به پرداخت نفقه کودک هستند از این وظیفه سرباز زنند فرزند یافردی که نگهداری کودک را برعهده دارد می تواند طبق مراحل زیر اقدام به طرح دعوا نماید:

۱- تنظیم متن شکایت (که توصیه می گردد از یک وکیل مجرب جهت تنظیم متن کمک گرفته شود) با تاکید بر اخذ نظریه کارشناس  برای تعیین میزان نفقه

۲ -ثبت از طریق دفاتر خدمات قضایی( نحوه ثبت در دفاتر خدمات قضایی)

۳- پیگیری از طریق دادسرا یا شورای حل اختلاف که در این مورد موضوع کیفری می باشد و برای طرح آن حتما از وکیل کمک بگیرید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا