چگونه می توان با طلاق توافقی به مشکلات خاتمه داد؟ - موسسه حقوقی وکیل خانواده
طلاقطلاق توافقی

چگونه می توان با طلاق توافقی به مشکلات خاتمه داد؟

اگر بگوییم هیچ کس طلاق را دوست ندارد؛ حتماً راست گفته ایم.!!! طلاق بدترین حلال خداست!!! اما آیا نباید این حقیقت را پذیرفت که اگر جان و مال و آبروی زن و شوهر، به دلیل اختلافات شدیدی که بین آنها وجود دارد؛ در خطر باشد!!! راهی جز توافق آنها به طلاق باقی نمی ماند؟!!! اگر بخواهیم با برداشت های غلط از آیه و حدیث و باورهای پیشینیان، زن و مردی را مجبور به زندگی در کنار کنیم؛ و از عاقبت این اجبار ناپسند غافل باشیم؛ چه لطفی در حق آن دو کرده ایم؟!!! چه نفعی برایشان دارد؟!!! جز گذر عمری که دیگر برنمی گردد!!! اینجاست که باوجود احساس کراهت از بعضی چیزها عاقلانه اندیشید؛ و تصمیمی درست و بجا گرفت.

گروه تخصصی وکیل خانواده، پس از تلاش های بسیار برای حل مشکلات بین زن و شوهرها، می تواند در مواردی که ادامه زندگی آنان با یکدیگر، مخاطره آمیز باشد؛ مشاوره های لازم را جهت وقوع طلاق توافقی در اختیار مراجعه کنندگان قراردهد.

توافق های زوجین در طلاق فوری

زن و شوهر در طلاق توافقی، نیاز به بیان دلیل خاصی نداشته؛ و در مدتی کوتاه و کمترین هزینه، با تأیید مرکز مشاوره می توانند موافقت دادگاه را هم اخذ کنند. به علاوه، زوجین بر تمامی مسائل حقوقی ازجمله نفقه ، مهریه، جهیزیه، اجرت المثل، حضانت و نفقه فرزندان و … بین خود توافق نموده؛ که ممکن است زن از برخی حقوق مالی خود گذشت کند؛ و یا حتی با گرفتن مهریه بیشتر، راضی به طلاق شود. و سپس با ارائه نتایج توافق خود به دادگاه، خواستار طلاق فوری از سوی قاضی می‌شوند. در خصوص توافقات، هیچ ضابطه و اجباری نیست؛ و هر آنچه زن و شوهر به آن توافق کنند؛ ملاک صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد بود.

مزایای مذاکره و اقدام به طلاق توافقی

مزایای مذاکره و اقدام به طلاق توافقی، درصورت تشخیص عدم امکان سازش توسط مشاور و دادگاه به شرح زیر است:

  1. بهتر بودن سلامت روان و کاهش استرس
  2. جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی دادگاه
  3. کاهش آسیب به فرزندان
  4. جلوگیری از طرح دعاوی مختلف زوجین علیه یکدیگر، مثل دعوای توهین و افترا، ضرب و جرح و …
  5. جلوگیری از تحمیل هزینه های زمانی و مالی  مربوط به طرح دعاوی مختلف
  6. دشواری اثبات وقوع شرایط عسر و حرج، یعنی شرایطی که زن بتواند اثبات کند ادامه زندگی او با شوهر، به دلایلی خارج از توان و استقامت او بوده؛ و دیگر امکانپذیر نمی باشد.
  7. طلاق توافقی با معرفی وکیل و بدون نیاز به حضور زن و شوهر در دادگاه امکانپذیر است. حتی برای جلوگیری از طولانی شدن دادرسی، آنها می توانند به وکیل خود اختیار دهند تا حق تجدیدنظرخواهی را ساقط نماید. و یا برای اجرای صیغه طلاق هم، وکیل به دفترخانه طلاق مراجعه کند.

مراجعه به مشاور خانواده

اگر تمایل به طلاق توافقی دارید؛ باید به مراکز مشاوره وابسته به سازمان بهزیستی مراجعه کنید. سپس در صورت برگزاری جلسات مشاوره و نهایتاً تایید لزوم جدایی توسط مشاور، در محیطی منطقی و به دور از دخالت دیگران، و بدون قصد آزار و اذیت یکدیگر،  و به عنوان دو همراه که در مسیرزندگی دچار بحران شده اید؛ در کمال آرامش، صداقت و نیت پاک مذاکره کنید. و در خصوص شرایط خودتان، آنطور که صحیح است؛ تصمیم گیری کنید. خواه تصمیمی نهایی شما طلاق باشد یا ادامه زندگی مشترک!!!

صدور گواهی عدم امکان سازش

گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی

اگر دادگاه پس از ارشاد و راهنمایی زن و شوهر، و تلاش برای اصلاح بین روابط آنها، و بررسی گواهی “عدم انصراف از طلاق” صادره از مرکز مشاوره، به این نتیجه برسد که دیگر، ادامه زندگی زناشویی همراه با صلح و صفا برای آنان امکانپذیر نیست؛ دراینصورت چاره ای جز صدور گواهی عدم امکان سازش ندارد. که این گواهی تا سه ماه از تاریخ صدور معتبر است. اگر پس از پایان این مدت، طرفین برای طلاق، در دفترخانه حاضر نشوند؛ گواهی باطل شده؛ و آنان نیز دیگر نمی توانند از طریق طلاق توافقی از هم جدا شوند.

 

دو ویژگی گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی:

  1. الزام آور نبودن گواهی عدم امکان سازش برای اجبار شوهر به طلاق
  2. عدم امکان اجرای گواهی با عدم حضور یکی از زوجین یا وکیل آنها در دفترخانه طلاق.

انصراف از طلاق توافقی

باتوجه به اینکه حق طلاق با مرد است؛ او هر وقت بخواهد می تواند از حضور در دفترخانه و اجرای صیغه طلاق خودداری کند. اما پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، زوجه نمی تواند از تصمیم خود پشیمان شود؛ و با طلاق مخالفت کند. بدون حضور او هم ممکن است سردفتر صیغه را جاری کند. مگراینکه دادخواست طلاق توسط زن به دادگاه تقدیم شده باشد؛ که دراینصورت می تواند از دعوای خود صرف نظر نموده؛ و راضی به طلاق نشود.

اگر احساس می کنید دررابطه با طلاق توافقی، نیاز به راهنمایی، مشاوره و دفاع وکیل در دادگاه دارید؛ گروه تخصصی وکیل خانواده از هرگونه همکاری باش ما دریغ نخواهد نمود. درخواست مشاوره

0

امتیاز کاربر: 4.05 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا